Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov koní

  CHOV KONÍ


PLEMENA KONÍ

 

Hlava je zřetelně štičí, chřípí je malé a jemné s jemnou kůží. Oči jsou neobyčejně velké. Kohoutek je výraznější. Od plnokrevného araba se liší tím, že je vyšší a mohutnější.

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK

Je nejrychlejší a nejcenější ze všech plemen. Hlava je ušlechtilá , pod tenkou kůží jdou zřetelně vidět cévy. Profil je narozdíl od araba rovný, uši jsou trošku delší a velmi pohyblivé. Plnokrevník je fyzicky velmi odolný a neobyčejně odvážný, je velmi napjatý a nervózní, je velice náročný na zacházení. Výška v kohoutku je 162-165cm v kohoutku a hmotnost cca 500kg.

ANDALUSKÝ KŮŇ

Andaluský kůň je vhodný pro náročný výcvik díky síle stehen a uspořádání kloubů zadních končetin. Hlava mívá lehký klabonos, hřbet je krátký a záď bývá strmá. Ocas je dlouhý, bohatý a trvale zvlněný tak jako hříva. Andaluský kůň není rychlý, ale neobyčejně silný a vytrvalý. Výška v kohoutku je 155cm.

APALOSA

Kůže kolem nozder je nepravidelně černě a bíle tečkovaná. Hříva je řídká stejně jako ohon. Záď je zřetelně osvalená. Toto plemeno je mnohostraně využíváno. Je to americký typ skvrnitého koně.

BELGICKÝ CHLADNOKREVNÍK

Hlava belgického chladnokrevníka má jnteligentní výraz, krk je krátký, ale za to silný. Belgický kůň je podsaditý vyznačující se velkou silou krátkého hřbetu a beder. Osvalená záď je výrazně zaoblená. Nohy jsou krátké, velmi silné a mívají zpravidla rousy. Výška v kohoutku je 165-170cm. Zbarvení převládá ryzé ale běžní jsou i hnědáci, plaváci i bělouši.

ČESKÝ TEPLOKREVNÍK

Lehký kůň použitelný k jezdectví i k lehčímu tahu, je to kvalitní kůň dobré stavby s ušlechtilou hlavou rovného profilu. Výška v kohoutku je 160-165cm a hmotnost cca 500kg.

ČESKÝ CHLADNOKREVNÍK

Český chladnokrevník je těžký tažný kůň. Využívá se do tahu nebo do lesa. Má těžkou hlavu, silný krk, svalnatou záď a silné končetiny. Výška v kohoutku je 160-170cm a hmotnost cca 650-1000kg.

FALABELLA

Základem pro vyšlechtění byl shetlandský pony a velmi malý plnokrevník. Falabella nemá prakticky žádné využití, ale může být domácím mazlíčkem. Hlava a celkový výraz jsou neobyčejně milé. Srst je hedvábná, hříva i ocas jsou bohatého vzrůstu. Záď i zadní nohy nejsou dostatečně silné a přední nohy mívají sklon k zakřivení. Vyskytuje se většina barev jako jsou hnědáci, vraníci, bělouši i strakáči.

FURIOSO

Hlava je podobná jako u plnokrevníků, jen uši jsou poněkud delší. Profil je rovný a nozdry jsou velké. Furioso je všestranný jezdecký kůň. Nohy jsou silné a kopyta kvalitní. Výška v kohoutku je 165cm.

FRÍSKÝ KŮŇ

Hlava je dlouhá s poměrně krátkýma ušima. Trup je silný a mohutný stejně jako plece a záď. Nohy jsou krátké, silné a na spěnkách jsou bohaté rousy. Ohon a hříva jsou velmi bohaté a vlnité. Fríští koně vynikají v zápřahu i pod sedlem. Výška v kohoutku je 153cm.


Hlava je široká s malýma špičatýma ušima. Žuchvy jsou silné, ale profil není klabonosý. Pro fjorda je typické plavé zbarvení s úhořím pruhem. Končetiny jsou silné, krátké s výraznými klouby a jsou na nich stopy zebrování. Trup bývá zaoblený a osvalený. Kohoutek je nízký a záď je krátká, ale zato silně stavěná. Na spěnkách bývá kratší rous. Fjordling je nenáročný, otužilý a dlouhověký. Ohon je stříbřitý, hustý, bohatý a uprostřed jsou černé žíně. Výška v kohoutku je 130 - 140cm.

HANOVERSKÝ KŮŇ

Hlava je středně velká, lehká a výrazná. Oči jsou velké a živé. Krk je jemný a dlouhý. Kohoutek bývá výrazný. Hřbet je středně dlouhý a silný s mohutnými bedry. Záď je svalnatá a mívá zploštělý kříž. Nohy jsou mohutné s dobře vytvořenými kloby. Povoleny jsou všechny barvy. Výška v kohoutku je 155 - 165cm.

HAFLING

Haflihg je všestranný a ochotný kůň. Má široce otevřené nozdry, velké oči a malé uši. Hafling je silný a mohutně stavěný. Hřbet bývá delší a nohy jsou dobře stavěné. Hříva a ohon jsou bohaté a zvlněné. Toto plemeno je neobyčejně zdravé a otužilé. Výška v kohoutku je 135cm.

HUCUL

Hucul je typ horského koně, hlava je hrubší, má nízký kohoutek a skloněnou záď. Krk je krátký a svalnatý. Hřbet je pevný. Je to velice skromný a odolný kůň. Vhodný pro výcvik dětí. Výška v kohoutku je 140-150cm a hmotnost cca 300-400kg.

 

Hlava je výrazná s velkýma jasnýma očima. Hruď je široká a hluboká, kohoutek výrazný, hřbet a bedra jsou silná a svalnatá. Zadní nohy mají mohutně osvalené hýždě a přední nohy jsou dobře stavěné. Povoleny jsou všechny typy barev. Nejčastěji se vyskytuje tmavý hnědák. Výška v kohoutku je 162 - 172cm.

KLADRUBSKÝ BĚLOUŠ

Je to těžký kočárový kůň s typickým klabonosem, klenutým krkem, nevýrazným kohoutkem a delší zádí. Není rychlý ale vytrvalý. Výška v kohoutku je 155-165cm a hmotnost cca 600-650kg.

LIPICKÝ KŮŇ

Hlava je pěkně utvářená a je na ní někdy patrný arabský vliv, většinou však mají poloklabonos nebo klabonos. Lipicán je pohybový atlet, živost a zdatnost lipicána spolu s jeho klidnou povahou ho předurčuje pro vysokou školu. Výška v kohoutku je 153-165cm a hmotnost cca 500-650kg.

PALOMINO - IZABELA

Hlava by měla působit jemně, oči mají být tmavé nebo oříškové. Barva je zlatá světlejšího nebo tmavšího odstínu. Hříva a ohon jsou bílé. Kůže je buď tmavá nebo zlatě zbarvená. Na nohách jsou časté bílé odznaky. Výška v kohoutku je 144 - 163cm.

PINTO

Hlava je pěkně utvářená. Pinto je silný kůň s mohutnou zádí. Stavbou těla odpovídá dobytkářskému typu. Pinto má dva typy zbarvení, ovaro a tobiano. Základní barva ovara je tmavá a na ní vystupují nepravidelné velké bílé skvrny. Tobiano je naopak bílý s rozměrnými skvrnami jiné barvy.

SHETLANDSKÝ PONY

Hlava je pěkně tvarovaná, uši jsou malé a čelo široké. Krk má výrazný hřeben, je silný a svalnatý. Prsa jsou široká, hřbet je krátký se svalnatými bedry. Záď je široká a mírně skloněná. Hříva i ohon jsou bohaté. Nohy jsou kratší s výraznými klouby. Výška v kohoutku je 100cm. Shetlandský pony má silnou konstituci a je otužilý.

TRAKÉNSKÝ KŮŇ

Ušlechtilá hlava je příkladem vlivu anglického plnokrevníka a araba. Trakénský kůň má výrazné oči, které jsou daleko rozestavěny a citlivé a pohyblivé uši. Plece jsou dobře tvarované a záď bývá neobyčejně silná. Výška v kohoutku je 162 - 165cm.

Vysvětlivky:

Plnokrevník - jeho předkové jsou vedeni v plemenné knize

Plemenná kniha - je soubor rodokmenů příslušníků určitého plemene (chovná organizace)

Škola - je to vrcholový způsob výcviku koní (vysoká škola)

Hlava - a) rovná

b) štičí - typická pro arabské koně

c) klabonos - vyklenutý profil koně

HOLŠTÝNSKÝ KŮŇ

FJORDLING

Dnešní plemena chována v jednotlivých světadílech lze zařadit do čtyř plemenných skupin.

1.Plemenná skupina koní mongolského typu (stepní)

2.Plemenná skupina koní orientálních východního typu

3.Plemenná skupina koní okcidentálních západního typu

4.Plemenná skupina koní nordických severských

Současným požadavkům vyhovuje teplokrevník svou vícestrannou užitkovostí. Český teplokrevník vyniká jak ve sportu a rekreačním ježděním tak i v zápřahovém sportu.

 

ARABSKÝ PLNOKREVNÍK

Arab vyniká povahou i vzhledem. Hlava je krátká a velmi jemná, nos je zřetelně štičí, nozdry jsou velké, oči široce otevřené a posazené níže než u jiných plemen. Uši jsou malé, kořen ocasu je nasazen nápadně vysoko na zádi. Při pohybu je nesen obloukovitě vzhůru. Arab vyniká vytrvalostí, ačkoliv je vynikající i v jiných soutěžních disciplínách. Pohyb araba se popisuje jako plavání, je ohnivý a odvážný a má dobrou povahu. Výška je 144-153cm v kohoutku a hmotnost je cca 400kg.

 

ARABSKÝ KŮŇ KMENE SHAGYA

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 40275
Měsíc: 432
Den: 10